Ob koncu prvega, drugega in tretjega triletja se znanje učencev preverja z nacionalnimi preverjanju znanja in je obvezno za vse učence. Dosežki nacionalnega preverjanja so šoli, učencem in njihovim staršem dodatna informacija o znanju učencev in se vpišejo v posebno obvestilo.

Datumi nacionalnega preverjanja:

24. marec 2025 – SLJ  za učence 3., 6. in 9. razreda

27. marec 2025 – MAT za učence 3., 6. in 9. razreda

1. april 2025 – BIO – 9. razred in TJN – 6. razred

15. april 2025 – RIC posreduje šolam ovrednotene preizkuse z dosežki učencev pri NPZ v 3. razredu. Seznanitev učencev 3. razreda z dosežki NPZ.

Od 16. do 17. aprila 2025 – Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 3. razredu. Posredovanje podatkov o poizvedbah v 3. razredu na RIC.

5. maj 2025 – RIC posreduje šolam ovrednotene preizkuse z dosežki učencev pri NPZ v 6. razredu. Seznanitev učencev 6. razreda z dosežki NPZ.

Od 6. do 7. maja 2025 – Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 6. razredu. Posredovanje podatkov o poizvedbah v 6. razredu na RIC.

22. april 2025 – RIC posreduje šolam ovrednotene preizkuse z dosežki učencev pri NPZ v 9. razredu. Seznanitev učencev 9. razreda z dosežki NPZ.

Od 22. do 24. aprila 2025 – Uveljavljanje pravice do vpogleda v učenčeve ovrednotene preizkuse NPZ v 9. razredu. Posredovanje podatkov o poizvedbah v 9. razredu na RIC.

Državna komisija za vodenje NPZ-ja vsako šolsko leto pripravi knjižico Informacije za učence in starše, ki je  objavljena na spletnih straneh Državnega izpitnega centra- http://www.ric.si.