Organizacija združenih narodov je 1.5. 2005 razglasila 27. januar  Dan spomina na holokavst. Tega dne so pred 72-timi leti vojaki ruske Rdeče armade osvobodili zloglasno taborišče Auschwitz na Poljskem, kjer je življenje izgubilo veliko Judov, tudi Romov, Slovanov in komunistov.

Učenci predmetne stopnje so pripravili spominsko uro, kjer so obeležili spomin na žrtve holokavsta. Predstavili so zgodovinska dejstva iz časa druge svetovne vojne, ki so človeštvu postila velik pečat in so tudi danes največkrat razlog za različna politična in vojna dogajanja po svetu. Skozi delavnici, ki so ju pripravili so kritično razmišljali tudi o strpnosti do drugačnih in o ksenofobiji (o sovraštvu) do tujcev/beguncev. Razmišljali so, zakaj ljudje niso strpni  drug  do drugega in ob tem ugotovili, da so ljudje največkrat podvrženi stereotipom, predsodkom, nespoštovanju človekovih pravic in življenjskih razmer, ki po svetu niso povsod enake. Ob delavnicah so učenci začutili, kaj pomeni biti sploh drugačen. Spoznali so, da moramo sprejemati ljudi takšne kot so, saj ima vsak pravico biti svoj jaz. In prav bi bilo, da bi se tega zavedali vsi, ki bi s konkretnimi dejanji in vedenjem dopuščali drug drugemu biti drugačen.

Jožica Tratar

(Skupno 43 obiskov, današnjih obiskov 1)